Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Enerji kimlik belgeleri
#1
Bina Enerji kimlik belgesi nereden alınır? Sorusunun cevabını merak mı ediyorsunuz? Binalarda enerji verimliliği nasıl ölçülür? Enerji verimliliği ne işe yarar? Enerji verimliliğinin konut satın almak isteyenler ve konutu kiralamak isteyenler için önemi git gide artmaktadır. Çünkü enerjiden tasarruf demek bütçenin korunması demektir aynı zamanda. Binalarda enerji performansının ölçülmesi sonucu, hazırlanan belgeye Enerji Kimlik Belgesi denilmektedir. Bu belgenin hazırlanmasında ve binalarda enerji performansının ölçülmesindeki amaç, sera gazlarının daha sınırlandırılabilir olmasını sağlamaktır. Böylece daha sağlıklı bir toplum olma yolunda bir adım daha atılacaktır.

[Image: enerji_kimlik_belgesi.png]

AB'nin 2008 yılında zorunlu kıldığı bu sistem ülkemizde ise 2011 yılında zorunlu kılınmıştır. Enerji kimlik belgesinin bir diğer önemli noktası ise dış iklim şartlarını ve iç mekan gereksinimlerini giderebiliyor olmaktır. Bütün bir değerlendirme sunan enerji kimlik belgesi bu noktada tasarrufun önünü açmaktadır. Minimum performans ve harcamalarla artık daha iyi ısıtma ve soğutma sistemleri kurulabilir olacaktır. Bina Enerji Kimlik bu noktada uzman mühendislerce sizlerin binanızın denetimden geçirilmesini sağlamaktadır.

Giren yeni yönetmelik kapsamında binaların enerji verimliliğinin ölçülebilmesi, emlak kararlarında büyük faydalar sağlamaktadır. Yeni yapılacak binalarda yine mimarı tasarımlar, mekanik tesisatlar, aydınlatmalar ve elektrik tesisatı gibi hususlarda, yine Enerji Kimlik Belgesinin puanlamasını arttıracak düzenlemeler yapılmaktadır. Yenilenebilir ve süreklilik vaat eden enerjinin de önü böylece açılmaktadır. İlgili hesaplama yazılımının adı ise Bina Enerji Performansı Yazılımı'dır. Gerekli hesaplamalar bu yazılım üzerinden gerçekleştirilmektedir. Enerji verimliliğinizi ölçmek ve düzenlemek için siz de uzmanların desteğinden faydalanabilirsiniz. Enerji kimlik belgesi alımı için binaenerjikimlik.com sitesine giriş yapabilirsiniz.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)